سکه مس

تاریخ و روش استخراج مس

از نظر تاریخی ، مس اولین فلزی بود که توسط مردم کار می شد. این کشف که می توان آن را با کمی قلع سخت کرد تا برنز آلیاژ ایجاد کند ، این نام را به عصر برنز داد.

به طور سنتی یکی از فلزاتی است که در ساخت سکه به همراه نقره و طلا به کار رفته است. با این حال ، این رایج ترین از این سه است و بنابراین کمترین ارزش را دارد. هم اکنون تمام سکه های آمریکا آلیاژ مس هستند و فلزات تفنگ نیز حاوی مس هستند.

بیشتر مس در تجهیزات برقی مانند سیم کشی و موتور استفاده می شود. این امر به این دلیل است که هم گرما و هم الکتریسیته را به خوبی انجام می دهد و می تواند برای  سیم کشیده استفاده شود. همچنین در ساخت و سازها (به عنوان مثال بام و لوله کشی) و ماشین آلات صنعتی (مانند مبدلهای حرارتی) کاربرد دارد.

سولفات مس به طور گسترده ای به عنوان یک سم کشاورزی و همچنین به عنوان یک عامل قلیایی در تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد.

ترکیبات مس ، مانند محلول فهلینگ ، در آزمایشات شیمیایی برای تشخیص قند استفاده می شوند.
نقش بیولوژیکی
مس یک عنصر اساسی است. یک انسان بالغ در روز به حدود 1.2 میلی گرم مس نیاز دارد ، تا به آنزیم ها در انتقال انرژی در سلول کمک کند. مس اضافی سمی است.

بیماری های ژنتیکی مانند بیماری ویلسون و بیماری منسک می توانند بر توانایی بدن در استفاده صحیح از مس تأثیر بگذارند.

برخلاف پستانداران ، که از آهن (در هموگلوبین) برای انتقال اکسیژن به بدن خود استفاده می کنند ، برخی از سخت پوستان از مجتمع های مس استفاده می کنند.
فراوانی طبیعی
فلز مس به طور طبیعی رخ می دهد ، اما بیشترین منبع در مواد معدنی مانند کالکوپیریت و بنیتیت وجود دارد. مس از ذوب ، شستشو و الکترولیز از این سنگها و مواد معدنی به دست می آید. کشورهای مهم تولیدکننده مس عبارتند از ایران ، شیلی ، پرو و ​​چین.

 

تاریخ و روش استخراج مس

مهره های مس در شمال عراق حفاری شده اند و قدمتی بیش از ده هزار سال دارند و احتمالاً از مس بومی ساخته شده اند. مس در دنیای باستان به عنوان برنز ، آلیاژ آن با قلع بسیار مورد استفاده قرار می گرفت ، که در ساخت کارد و چنگال ، سکه و ابزار مورد استفاده قرار می گرفت. در چین از آن برای زنگ استفاده می شد. استخراج مس از سنگ معدن کاری دشوار نیست ، اما رسوبات معدنی نسبتاً کمیاب بودند. برخی مانند معدن مس در فالون سوئد که متعلق به 1200 میلادی است ، منبع ثروت فراوانی بود. یکی از راه های استخراج این فلز ، کباب کردن سنگ معدن سولفید و سپس آب سولفات مس است که تشکیل شده است. سپس این روی آهن قراضه ای که روی سطح آن مس رسوب شده بود فریب خورده و یک لایه پوسته پوسته تشکیل می دهد که به راحتی از بین می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه