مقاله

کاربرد و پیدایش مس

استفاده منظم از مس

محققان اکنون بر این باورند كه مس قبل از جایگزینی آن توسط برنز ، برای دوره ای – كه از آن به دوران مس گفته می شود – به طور مرتب استفاده می شد. جایگزینی مس برای برنز بین 3500 تا 2500 سال قبل از میلاد مسیح در غرب آسیا و اروپا رخ داده است ، و در عصر برنز به اثبات رسیده است. مس خالص از نرمی آن رنج می برد و آن را به عنوان سلاح و ابزار بی اثر می کند. اما آزمایش متالورژی اولیه توسط بین النهرین منجر به حل این مشکل شد: برنز. برنز ، آلیاژ مس و قلع ، نه تنها سخت تر بود ، بلکه می توانست با استفاده از جعل (شکل دادن و سخت شدن از طریق چکش) و ریخته گری (ریخته و به صورت مایع) درمان شود. در سال 3000 قبل از میلاد توانایی استخراج مس از سنگهای معدنی به خوبی توسعه یافته و برای استفاده روز افزون از آلیاژهای مس و مس بسیار مهم بود. دریاچه وان ، در ارمنستان امروزی ، محتمل ترین منبع سنگ مس برای فلزخانه های بین النهرین بود که از این فلز برای تولید گلدان ، سینی ، بشقاب پرنده و ظروف آشامیدنی استفاده می کردند. ابزارهای آلیاژ برنز و مس ، از جمله اسکنه ، تیغ ، هارپون ، فلش و نیزه ها ، از آن تاریخ تا هزاره سوم قبل از میلاد کشف شده اند. تجزیه و تحلیل شیمیایی برنز از منطقه نشان می دهد که آلیاژهای متداول آن زمان حاوی تقریبا 87 درصد مس ، 10 تا 11 درصد قلع و مقادیر کمی آهن ، نیکل ، سرب ، آرسنیک و آنتیموان هستند.

مس در مصر
در مصر ، استفاده از مس در همان دوره در حال توسعه بود ، اگرچه چیزی برای انتقال دانش مستقیم بین این دو تمدن وجود ندارد. لوله های مس برای انتقال آب در معبد پادشاه Sa’Hu-Re در Abusir که در حدود سال 2750 قبل از میلاد ساخته شده استفاده شده است. این لوله ها از ورق های نازک مسی به قطر 2.95 اینچ (75 میلی متر) تولید می شدند ، در حالی که این خط لوله تقریباً 328 فوت (100 متر) طول داشت.

مصریان همچنین از مس و برنز برای آینه ها ، تیغ ها ، ابزارها ، وزنها ، و تعادل ها ، و یا رنگهای زینتی و تزئینات روی معابد استفاده می کردند.

مطابق منابع کتاب مقدس ، ستونهای برنز عظیم ، به قطر 6 فوت (1.83 متر) و 25 فوت (7.62 متر) قد ، یک بار در ایوان معبد پادشاه سلیمان در اورشلیم ایستاده بودند (حدود قرن نهم قبل از میلاد). در ضمن ، داخلی این معبد حاوی به اصطلاح “دریای برزیل” است ، یک مخزن برنز 16000 گالنی که در بالا توسط 12 گاو برنز ریخته شده قرار گرفته است. تحقیقات جدید حاکی از آن است که مس برای استفاده در معبد پادشاه سلیمان می توانست از Khirbat En-Nahas در اردن امروزی حاصل شود.

خاور نزدیک و مس
مس و به ویژه اشیای مفرغی در سراسر شرق نزدیک و قطعاتی از این دوره در ترکیه امروزی ، ایران ، یونان و آذربایجان کشف شده است.

تا هزاره دوم پیش از میلاد مسیحی ، موارد برنزی نیز در مقادیر زیادی در مناطقی از چین تولید می شد. ریخته گری های برنزی که در استان های هنان و شانکسی یافت می شود ، آغاز برنز چین است ، اگرچه برخی از مصنوعات مسی و برنز مورد استفاده مجیایائو در اوایل 3000 سال قبل از میلاد مسیح است.

ادبیات از عصر نشان می دهد که چگونه متالورژی چینی توسعه یافته است ، با بحث های دقیق درباره نسبت دقیق مس و قلع مورد استفاده در تولید آلیاژهای مختلفی که برای ریختن اقلام مختلف از جمله گلدان و زنگ ، تبر ، نیزه ، شمشیر ، فلش و آینه استفاده می شد.

آهن و پایان عصر برنز
در حالی که توسعه ذوب آهن به عصر برنز پایان داد ، استفاده از مس و برنز متوقف نشد. در حقیقت ، رومی ها استفاده و استخراج مس را گسترش دادند. توانایی مهندسی رومیان منجر به روشهای استخراج سیستماتیک جدیدی می شود که به ویژه روی طلا ، نقره ، مس ، قلع و سرب متمرکز شده اند.

پیش از این معادن محلی مسی در اسپانیا و صغیر آسیا شروع به خدمت به روم می کردند و با گسترده تر شدن امپراتوری ، معادن بیشتری در این سیستم ادغام شدند. در اوج خود ، روم از شمال به عنوان انگلس ، در معاصر مدرن ، تا شرق میشی ، در ترکیه مدرن ، تا غرب ریو تینتو در اسپانیا ، معدن مس استخراج می كرد و می توانست به ازای هر 15000 تن مس تصفیه شده تولید كند. سال

بخشی از تقاضا برای مس از سکه آغاز شد ، که هنگامی که پادشاهان یونان و باکتران اولین سکه های حاوی مس را در حدود قرن سوم قبل از میلاد صادر کردند ، آغاز شده بود. در اوایل سکه ها یک شکل اولیه از cupronickel ، یک آلیاژ مس نیکل استفاده شد ، اما اولین سکه های رومی از آجرهای برنز ریخته گری ساخته شده بود که با تصویر یک گاو تزئین شده بودند.

اعتقاد بر این است که برنج ، آلیاژ مس و روی ، ابتدا برای اولین بار در این زمان ساخته شد (حدود قرن سوم قبل از میلاد) ، در حالی که اولین استفاده از آن در سکه های گسترده به شکل پراکنده در dupondii روم بود ، که بین 23 سال قبل از میلاد و 200 تولید و پخش شد. آگهی.

جای تعجب نیست که رومی ها با توجه به سیستم های آبی گسترده و توانایی مهندسی خود ، از مسی و برنز مکرر در اتصالات لوله کشی از جمله لوله ، شیر و پمپ استفاده کنند. رومی ها همچنین از مس و برنز در زره پوش ، کلاه ایمنی ، شمشیر و نیزه و همچنین وسایل تزئینی از جمله قلاب های برقی ، آلات موسیقی ، تزئینات و هنر استفاده می کردند. در حالی که تولید سلاح بعداً به آهن تغییر می کند ، وسایل تزئینی و تشریفاتی از مس ، برنز و برنج ساخته می شد.

همانطور که متالورژی چینی منجر به درجه های مختلف برنز شد ، متالورژی رومی نیز درجه های جدید و متفاوتی از آلیاژهای برنجی ایجاد کرد که دارای نسبت های مختلف مس و روی برای کاربردهای خاص بودند. یکی از میراث های دوران روم عبارت انگلیسی “مس” است. اصطلاح مس از واژه لاتین “cyprium” گرفته شده است ، که در نوشتارهای رومی در اوایل مسیحی ظاهر می شود و احتمالاً از این حقیقت ناشی می شود که بیشتر مس روم در قبرس سرچشمه گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه