تاریخچه فلز مس

تاریخچه و خصوصیات فلز مس

بیشتر مس در سنگ معدن رخ می دهد و باید قبل از استفاده از خلوص آن را ذوب و یا از سنگ معدن استخراج شود. اما طبق سایت پایگاه داده شیمی ، Chemicool ، واکنشهای شیمیایی طبیعی گاهی می توانند مس بومی را آزاد کنند.

حداقل 8000 سال است که مردم از مس چیزهایی می ساختند و می دانستند چگونه می توان این فلز را حدود 4500 B.C فرو کرد. جهش فنی بعدی ایجاد آلیاژهای مس با افزودن قلع به مس بود که یک فلز سخت تر از قطعات جداگانه آن ایجاد می کرد: برنز. توسعه فن آوری که در عصر برنز به وجود آمده است ، دوره ای حدود 3300 تا 1200 B.C را پوشش می دهد و با استفاده از ابزار و اسلحه برنز ، طبق تاریخ ، از آن متمایز است.

مصنوعات مس در تمام تاریخ تاریخی پاشیده شده است. باستان شناسان یك وسیله كوچك یا ابزار برجسته را با قدمت 5100 B.C كشف كردند كه با یك زن میانسالی در یك روستای باستانی اسرائیل دفن شد. جغدغه نمایانگر قدیمی ترین جسم فلزی است که تاکنون در خاورمیانه یافت شده است. مطابق مقاله سال 2014 منتشر شده در PLOS ONE ، این مس احتمالاً از منطقه قفقاز واقع شده است ، واقع در منطقه کوهستانی که جنوب شرقی روسیه ، ارمنستان ، آذربایجان و گرجستان را بیش از 600 مایل (1000 کیلومتر) دورتر پوشش داده است. در مصر باستان مردم از آلیاژهای مس برای ساخت جواهرات از جمله حلقه های انگشت پا استفاده می کردند. محققان همچنین معادن عظیم مس را از قرن دهم B.C. در اسرائیل.

به گفته USGS ، حدود دو سوم مس موجود در زمین در سنگهای آذرین (آتشفشانی) یافت می شود و حدود یک چهارم در سنگهای رسوبی رخ می دهد. این فلز انعطاف پذیر و قابل انعطاف است و گرما و برق را به خوبی هدایت می کند – به همین دلیل مس به طور گسترده ای در الکترونیک و سیم کشی استفاده می شود.

مس به دلیل واکنش اکسیداسیون سبز می شود. یعنی وقتی در معرض آب و هوا الکترونها را از دست می دهد. اکسید مس حاصل از رنگ سبز کسل کننده است. این واکنش اکسیداسیون به همین دلیل است که مجسمه آزادی اندود شده از سبز به جای رنگ قرمز نارنجی است. طبق اعلام انجمن توسعه مس ، یک لایه از آب اکسید مس فقط پوشیده از 0.005 اینچ (0.127 میلی متر) کت ضخیم لیدی لیبرتی ، و پوشش آن حدود 80 تن (73 تن وزن) است. به گزارش انجمن تاریخی نیویورک ، تغییر رنگ از مس به سبز به تدریج رخ داد و تا سال 1920 ، 34 سال پس از اختصاص و رونمایی از این مجسمه ، کامل شد.

 آیا می دانستید ؟
در اینجا چندین واقعیت جالب در مورد مس آورده شده است:

به گفته پیتر van van der Krogt ، یک مورخ هلندی ، کلمه “مس” ریشه های مختلفی دارد که بسیاری از آنها از کلمه لاتین cuprum گرفته شده است که از عبارت Cyprium aes به معنی “فلز از قبرس” گرفته شده است ، به همان اندازه. مس مورد استفاده در آن زمان در قبرس استخراج شد.
اگر تمام سیم کشی های مسی در یک اتومبیل متوسط ​​قرار داده شود ، طبق گفته USGS 0.9 مایل (1.5 کیلومتر) طول خواهد کشید.
مطابق آزمایشگاه جفرسون ، هدایت الکتریکی (چقدر یک جریان می تواند از طریق فلز جریان یابد) مس تنها در نقره دوم است.
سکه ها فقط از سال 1783 تا 1837 از مس خالص ساخته شده بودند. از 1837 – 1857 قلم از برنز ساخته شد (مس 95 درصد ، با 5 درصد باقي مانده از قلع و روي). در سال 1857 مقدار مس در پنی ها به 88 درصد کاهش یافت (12 درصد باقیمانده آن نیکل) و در سال 1864 به دستور العمل قبلی خود بازگشت. در سال 1962 ، محتوای یک پنی به 95 درصد مس و 5 درصد روی تغییر یافت. از سال 1982 تا به امروز ، سکه ها 97.5 درصد روی و 2.5 درصد مس هستند.
مردم در رژیم های غذایی خود به مس احتیاج دارند. این فلز یک ماده معدنی مهم و ضروری است که برای تشکیل گلبول های قرمز خون بسیار مهم است. خوشبختانه ، مس در انواع غذاها از جمله دانه ، لوبیا ، سیب زمینی و سبزیجات برگ وجود دارد.
اما مس بسیار زیاد چیز بدی است. مصرف مقادیر زیاد فلز می تواند باعث درد شکم ، استفراغ و زردی شود (رنگ مایل به زرد به پوست و سفیدی چشم ها که ممکن است نشانگر عملکرد کبدی به درستی نباشد) در کوتاه مدت. قرار گرفتن در معرض طولانی مدت ممکن است منجر به علائمی مانند کم خونی ، تشنج و اسهال شود که اغلب خونین است و ممکن است به رنگ آبی باشد.
گاهی اوقات افزایش سطح مس به دلیل لوله های مس قدیمی در آبرسانی یافت می شود. به عنوان مثال ، در آگوست سال 2018 ، سیستم مدارس دولتی در دیترویت به دلیل مقادیر زیاد مس و آهن موجود در آب ، کلیه آب آشامیدنی در مدارس دولتی را به عنوان احتیاط خاموش کرد.
مطابق مقاله 2011 در ژورنال کاربردی و میکروبیولوژی محیطی ، مس دارای خاصیت ضد میکروبی بوده و باکتریها ، ویروس ها و مخمرها را در تماس با هم می کشد. در نتیجه ، مس حتی می تواند در پارچه ها ساخته شود تا بتواند لباس ضد میکروبی درست کند ، مانند جوراب هایی که با قارچ پا می جنگند.
مطابق با اعلام کلینیک مایو ، مس همچنین در انواع خاصی از دستگاههای داخل رحمی (IUDs) که برای کنترل تولد استفاده می شود گنجانده شده است. سیم کشی مس به منظور جلوگیری از بارداری یک واکنش التهابی ایجاد می کند که هم برای اسپرم و هم برای تخم ها سمی است. با هر روش پزشکی خطر عوارض جانبی وجود دارد. اگرچه مطابق مقاله سال 2017 منتشر شده در Science Science Monitor ، سمیت مس به نظر نمی رسد یکی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه